Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Szczecin zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, jak po sznurku trafiają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Że moglibyśmy obyć się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Płoty

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wkroczyła „na salony”, bo przyjmowała się nią tylko bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób uważała ją zbyt dużo szkodliwą. Z okresem jednak kawa zatrzymywała się atrakcyjniejsza i traciła swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały pomysł pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy ruszały się dobrym do przewidzenia torem – wstęp do niej był jeszcze lepszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a przez to spożycie kawy jeszcze popularniejsze. Zmiany z zwykłych powodów zaszły w stanie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, żeby w momencie drugiego światowego konfliktu stać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back wystąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe wprowadziło w styl niemal wszystkim Polakom. Bez niej nie mogły pracować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w naukach. Najsilniejsze jakości były szmuglowane i sprzedawane spod lady lub kupowane w Pewexie, stanowiły też jedną spośród najbardziej docenianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we współczesnej Polsce

W tokach tych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka czy dużo cenione, a prawdziwi kawosze traktują nie tylko swoje drogie marki, ale również techniki parzenia. Ekspertami w tej gałęzi są oczywiście bariści, dla których tworzenie kawy to nie tylko zawód, a często także sztuka jedyna w sobie. Ale we naturalnej kuchni musimy radzić sobie sami, a każdy spośród nas prowadzi to trochę inaczej.

Palarnia Kawy Płoty

Jak parzą kawę Polacy?

W najzwyklejszym wydaniu parzenie kawy w naszej kuchni liczy na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni zwracają na wyniki najprostsze do zrealizowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana lub same rozpuszczalna jest dawana tak samo, a wtedy wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w kwestie cukru i mleka. Co bardziej delikatne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, pomagaj nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Płoty

Większy poziom wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – będące do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce produkuje się na zwykłej kuchence, nie stanowi obecne narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój dokonany w kawiarce jest rzeczywiście doskonały w stylu.

Palarnia Kawy Płoty

Jednak zdecydowanie najodpowiedniejszym sposobem parzenia kawy, na który jeszcze częściej określają się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały szybko zresztą częste i w tokach PRL-u ale trzeba przyznać, że od pozostałej pory znacznie się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Płoty

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego sposobu, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z organizacji w niezgodzie z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a jeszcze zdecydowanie ogromniejszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zatrzymują się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W sztukę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie jest także sporego koszcie dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w czysty ekspres do kawy zda się w istot codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Płoty

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments